A+ A A-

Gelibolu : Boğazıyla, Deniziyle, Tarihin İzinde…

Gelibolu

Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde bulunan, Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan Gelibolu’nun ülkemiz tarihinde apayrı bir yeri vardır. Dünyaca ünlü Çanakkale Savaşları’nın bir bölümü, burada geçmiştir. Çanakkale sırtlarında, savaşların yapıldıkları yere de Gelibolu Yarımadası denilir. Şanlı tarihimizde gurur duyulacak bir yere sahip ilçemiz, aynı zamanda da turizm açısından Trakya’nın güzel yerleri arasındadır.

Gelibolu, konum olarak Çanakkale Boğazı’nı doğu tarafından tutan bir özelliğe sahiptir. Şehir merkezinin nüfusu 30 bin civarındadır. Boğazın kıyısında olmasından dolayı burada deniz sürekli akıntılı olduğu için çok temizdir. Gerek sınır kapılarına, gerekse de ana güzergahların üzerinde oluşu, feribotla Marmara’nın karşı kıyısına 25 dakikada geçiş özelliği olmasından ötürü, ilçe, çok sayıda konaklama tesisiyle yüzlerce turisti ağırlayabilmektedir.

Ne Yapılır?

Gelibolu’da yapılabilecek en iyi şeylerin başında çevreyi gezmek gelir. Bir tarihin yazılışına tanıklık etmiş bu topraklarda, en çok savaşların yapıldığı bölgeler gezilmektedir. Bunların haricinde denize girmek için sakin bir koy olan Hamza Köy’de de serin sularda yüzebilirsiniz.

Savaş Müzesini ayrıntılı olarak dolaşmanız dışında, çevresinde bulunan yarımadadaki tüm anıtları ve muhabere alanlarını, 1 gününüzü ayırarak gezmenizi öneriyoruz.

Buraya gelmişken, şehir merkezinde, boğazın kıyısında sıra sıra dizilmiş balık restoranlarında, taptaze balıkların tadına bakabilirsiniz.

Konaklama Fiyatları

Gelibolu’da genellikle küçük çapta ve butik tarzda oteller mevcuttur. Bunun yanında çok sayıda da pansiyon vardır. Uzun süreli konaklamalar yerine birkaç günlük tatil için ziyaretçiler buraya gelmektedirler. Savaşların yıldönümünde, yurt dışından gelen, Anzac şehitlerinin torunları, buradaki otelleri ve pansiyonları doldurmaktadır. Yine Altın Sardalya Festivali sırasında yöredeki tüm tesisler doludur. 12 ay açık olan tesislerde yaz aylarında kişi başı 70 TL’den başlayan fiyatlarla kalınabilmektedir.

Turlar

Çanakkale’nin bu ilçesine birebir tur düzenlenmez. Ama özellikle her hafta sonu bir çok tur firmasının yaptığı Çanakkale şehitlik turları içerisinde mutlaka Gelibolu’ya uğranılır.

Ulaşım

Tüm güzergahların birleşim noktasına yakın bir yerde bulunan Gelibolu’ya ulaşım her yerden çok kolaydır. Arabalı feribot sayesinde boğazın karşı kıyısındaki Lapseki’ye 30 dakikalık yolculukla ulaşabilirsiniz. Bu da hem Trakya kısmında, hem de Güney Marmara bölümündeki büyük yerleşim ve tatil yerleri arasında mesafeyi kısaltmaktadır. Gelibolu – Lapseki feribot hattı, günün 24 saati bazen 1 bazen de yarım saat aralıklarla günde 32 – 33 sefer olarak karşılıklı yapılmaktadır.

Bazı yerleşim yerlerine uzaklığı :

Çanakkale : 40 km (Eceabat ve Lapseki feribot iskelesi mesafesi)
İstanbul     : 290 km
Şarköy       : 57 km
Keşan        : 70 km
İpsala (Yunanistan sınırı ) : 100 km
Tekirdağ   : 155 km
Edirne       : 195 km
Kırklareli   : 200 km
Bandırma : 125 km (Feribotla Lapseki’den itibaren)
Balıkesir   : 210 km (Feribotla Lapseki’den itibaren)

Tatil rehberi olarak, yorum ve şikayetlerinizi de yapabileceğiniz Trakya’nın bu tarihi ilçesine, sizin de mutlaka konaklamalı ya da günübirlik bir gezi yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

seo

Seo Fiyatları

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Amasra

Amasra

Amasra, Batı Karadeniz’de bulunan, Bartın iline bağlı, küçük ve şirin bir tatil...

Gelibolu

Gelibolu

Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde bulunan, Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan...

 

Tüm tatil bölgeleri »

AYVALIK TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Ayvalığı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. ayvalikoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome