A+ A A-

Kültürleri ve Dinleri Kucaklayan Ayvalık’ın Tarihi

Ayvalık TarihiMarmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir iline bağlı şirin ve güzel tatil beldesi Ayvalık’ın M.Ö 330’lara kadan uzanan bir tarihi geçmişi var. Bu güzel beldenin bilinen ilk ev sahipleri Misyalılardır. Onların ardından Hitit, Frig, Lidya, Roma, Yunan ve ardından da en son olarak Türklere kadar gelmiştir. Bu kültür çeşitliliğini bölgeye geldiğiniz andan itibaren görebilirsiniz. Bölgeye tam bir çok seslilik hakimdir.

Misya’dan Günümüze

Çok eski dönemlere ait tarihi yapı bulunmamakla birlikte çanak çömlek parçalarına rastlanıldığı biliniyor. Beldenin genel görünümünü çizen mimari yapı Rumlardan kalmadır. Çok uzun yıllar Ayvalık’ta nüfusun büyük çoğunluğunu Rumlar oluşturuyordu. Buradaki Türkler görevli olarak buraya gelen ailelerden oluştuğu için oldukça azınlıktaydılar.

Ta ki Kurtuluş Savaşı sonrasında yapılan anlaşmalara kadar. İmzalanan Lozan Antlaşması’ndaki Türkiye – Yunanistan Nüfus Mübadelesi maddesine göre burada bulunan Rumlar Yunanistan’a göç ettirilmiş, Ayvalık, Cunda Adası ve civarına ise Midilli ve Girit’ten getirilen Türkler yerleştirilmiştir.

Adının kökeniyle ilgili de değişik birkaç görüş buluyor. Bunlardan ilki buraya ilk yerleşen topluluğun Midilli’nin Kydona Köyü’nden ya da Girit’in Kydonies bölgesinden gelmiş olabileceklerini düşünerek Kydona ve Kydonies sözcüklerinin de Türkçesinin Ayvalık olduğunu söylerler. Hangi görüşün gerçek olduğunu bilemiyoruz, bildiğimiz gerçek şu ki; M.Ö 330’dan beri bu bölgeyeKydonie deniliyor.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

seo

Seo Fiyatları

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Amasra

Amasra

Amasra, Batı Karadeniz’de bulunan, Bartın iline bağlı, küçük ve şirin bir tatil...

Gelibolu

Gelibolu

Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde bulunan, Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan...

 

Tüm tatil bölgeleri »

AYVALIK TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Ayvalığı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. ayvalikoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome