A+ A A-

Tarihin İçinde Dolaşacağınız Sokaklar ve Görülmesi Gereken Yerler

Ayvalık Gezilecek YerlerTarih boyunca Misyalılardan Friglere, Romalılardan Türklere uzanan çizgide pek çok uygarlığın yaşadığı Ayvalık’ta tüm bunlardan izler görülür. Genel görünümünü renklendiren evleri ile tarihi yapılarıyla, doğal güzellikleriyle bu tatil beldesinde görülmesi gereken çok fazla yer var. Beldede mutlaka gezilmesi gereken yerler ise şunlar:

Ayvalık Evleri

Ayvalık’ta bulunan ve kente ruhunu veren evler Rumlardan bugünlere kalmıştır. Nüfus mübadelesine kadar burada Türk halkının çok az olduğunu biliyoruz. Bu evler önceki devirlerde burada yaşayan ancak daha sonra göç eden Rumlara dolayısıyla onların kültürüne ve ihtiyaçlarına göre inşa edilmiştir.

En genel özellikleri iki buçuk ya da üç katlı olmalarıdır. Birbirine bitişik olarak inşa edilen evlerin görünen ön cepheleri oldukça gösterişli, arka sokağa bakan bahçenin olduğu cephe ise o derece süssüzdür.  Üst katları yerleşim amaçlı alt katları ise ticari amaçla kullanılmıştır. Bu binaların en tipik özeliği ise banyo için ayrı bir bölme bulunmamasıdır. Banyo için zemin katlar ve üst kata giden merdivenlerin altlarını kullanmışlardır. Cumbaları ise ikinci katta bulunmaktadır. Ahşap tavanları, taş duvarları ile birinci katta bulunan sardunyalıkları ile kartpostal görünümü çiziyorlar.

Camiler

Ayvalık CamileriBeldede bulunan tarihi camilerin hepsi bir zamanlar kiliseydi. Daha sonraları özellikle cumhuriyetten sonra restore edilerek cami haline getirilmiştir. Hoşgörünün hakim olduğu Ayvalık’ta bu hoşgörünün hiç de tesadüfi olmadığını anlayabilirsiniz.

Şehitler Camisi

Ayvalık merkezde bulunan cami körfez bölgesinin en büyük camisi olma özelliğine sahiptir. 2001 yılında ibadete açılmıştır.

Saatli Cami

Ayvalık merkezde bulunan cami 1870 yılında bir kilise olarak inşa edilmiş ve ardından 1928 yılında yapılan restorasyon çalışmalarıyla camiye çevrilmiştir. Tarihi yapı kubbeleri, sütunları ve kemerleriyle klasik bir kilise mimasiri profili çizmektedir. Adını da kaidenin kuzey ve güney cephesinde kare, doğu ve batı cephesinde ise yuvarlak bulunan saatlerden almıştır. Yalnız camiye çevrildiği için kiliseye has bazı unsurlar kaldırılmıştır. Kilisenin ikonostasis duvarı bulunmamaktadır.

Çınarlı Camii

Ayvalık merkezde bulunan cami kilise camilerden biridir. İnşası 1790 yıllarında tamamlanmış 1923 yılında ise camiye çevrilmiştir. Yapının ana dizaynı Yunan Haçı üzerine yapılmıştır. Bulunan ikonlar kilise restore edilirken alçıyla kaplanmıştır. Etrafındaki çınar ağaçlarından dolayı Çınarlı Cami adını almıştır.

Hayrettin Paşa Camisi

Ayvalık’ın ilk kiliselerinden biridir ve 1850 yılında inşa edilmiştir. Cumhuriyet Dönemi’nde camiye çevrilmiştir. Önceleri dini nitelikte eğitiim veren okullar için kullanılan bir kiliseymiş. Ayvalık’taki en büyük taban alanına sahip kilsedir. Kubbesi bulunmuyor. Ancak sonradan minare eklenmiştir.

Kiliseler

Ayvalık KiliseleriTaksiyarhis Kilisesi

Ayvalık merkezde bulunan Taksiyarhis Kilisesi 1844 yılında inşa edilmiştir. Kapısının üzerinde bir çan kulesi varmış ancak kule günümüze kadar gelememiştir. Bahçeye giriş kapıları demirden yapılmış orjinal kapılardır. Bazilika şeklinde tasarlanmış dikdörtgen bir yapıdır. Merkezinde Hz. İsa ikonası vardır ve diğer azizlerin ikonaları da bulunmaktadır. Alınlıklarda ise Adem ile Havva’nın yasak meyveyi yiyişleri ve Meryem’e verilen müjde resmedilmiştir. Bunlardan başka hristiyanlığa ait birçok konu da duvarlara resmedilmiştir. İlçede en iyi korunan ve günümüzde en iyi durumda olan kilisedir.

Hagia Triada Kilisesi

Ayvalık merkezde bulunan kilisede büyük tahribat olduğu gözlenmektedir. İçindeki sütun başlıklarında bulunan panolar alçıyla kaplandığından buradaki ikonaların içeriği hakkında bir bilgi yoktur. Yapının dışında bir kilise çeşmesi bulunmaktadır. Bir dönem Tekel tarafından depo olarak kullanılmış ve bu tahribat bu yüzden biraz daha artmıştır. Duvarlarında ve çatısında çatlaklar var ve her gün biraz daha tahrip olmaya devam ediyor. Tamamen yıkılmadan önce mutlaka gidip görmeli ve fotoğraflayarak ölümsüzleştirmelisiniz.

Faneromani (Ayazma) Kilisesi

Kilisenin içinde bulunan su  kutsal kabul edildiğinden bu adı almıştır. Girişteki alınlıkta yer alan 1890 tarihinden bu tarihte yapıldığı düşünülmektedir. Kilise diğerlerinde farklı olarak kuzeydoğu – güneybatı yönünde inşa edilmiştir. En dikkat çekici bölümü girişidir. Bu bölümdeki 4 adet sütunun başlıkları Korint tipi yapılmıştır. Kilise müze haline getirilmek için kamulaştırılmıştır.

Bunların dışında bulunan kiliseler: Portaitissa Kilisesi, Profitis İlias Kilisesi, Hagios Nikolaos Kilisesi, Hagios Dimitrios Kilisesi, Messi Panayia Kilisesi’dir.

Doğal Güzellikler

Doğal Güzellikleri

Tımarhane Adası

Eskiden psikoterapi merkezi olarak kullanılan ada Çamlık Koyu’nun karşısında bulunmaktadır. Ruhsal bozuklukları olanlar ve sarhoşları akıllanmaları için buraya bırakırlarmış. Esen rüzgar ve doğal güzelliklerle akıllanacaklarına inanıyorlarmış. Adada ayrıca bir de manastır bulunmaktadır. Türkler önceden buraya “Taşlı Manastır” diyorlardı.

Şeytan Sofrası

Ayvalık’ta güneşin doğuşunu ya da batışını izleyebileceğiniz en mükemmel nokta burasıdır.  Eski bir lav birikintisinin oluşturduğu görünüm bir sofrayı andırdığından buraya Şeytan Sofrası denilmiştir. Tepenin üzerinde demir bir kafesle korunan alan içerisinde büyük bir ayak izini andıran bir şekil vardır. Bunun şeytanın ayak izi olduğuna inanılır.

Cennet Tepesi

Şeytan Sofrasından sonra gün batımının izleneceği en ideal noktadır. Ayvalık’ın üst bir noktasında bulunduğundan tüm Ayvalık, Cunda, Tımarhane Adası ve körfez bölgesi manzarasına sahiptir.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

seo

Seo Fiyatları

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Amasra

Amasra

Amasra, Batı Karadeniz’de bulunan, Bartın iline bağlı, küçük ve şirin bir tatil...

Gelibolu

Gelibolu

Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde bulunan, Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan...

 

Tüm tatil bölgeleri »

AYVALIK TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Ayvalığı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. ayvalikoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome