A+ A A-

Romalılardan Günümüze Kültürel Mirası İle Erdek

erdekBalıkesir’in şirin ilçesi Erdek Türk ve Rum nüfusun yüzyıllarca oluşturduğu ortak bir kültüre sahiptir. Yemyeşil ormanları, tertemiz deniziyle de kültürel güzelliğine bir de doğal atmosferi eklenir. Bandırma, Susurluk ve Bursa gibi ilçe ve şehirlere yakın olması nedeniyle kolaylıkla ulaşılabilen bu şirin tatil beldesinde dilediğinizce vakit geçirebilirsiniz.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine de konu olan Erdek antik kentleri, ince kumlu plajları ve tarihi eserleri ile görülmeye değer. Manastırı, Kyzikos Amfitiyatrosu, Muhle Tapınağı, surlar, açık hava müzesi ve Hadrianus Tapınağı ziyaret edebileceğiniz yerlerden birkaçı. Siz de unutulmaz bir tatil yaşamak istiyorsanız beldeyi ziyaret edebilirsiniz.

Spor ve Doğa

Erdek istediğiniz zaman denize gidebileceğiniz yerlerden biri. Bölgede trekking, yamaç tırmanışı, kamp ve bisiklet turları yapabilirsiniz. Ayrıca Tavşan adası, Seyitgazi Bakları, Zeytinliada, Manastır koyu, Büyükova-Küçükova koyu en meşhur dalış yerlerindendir. Buralarda scuba diving yapabilirsiniz.

Günlük ücretlerle kamp yapabileceğiniz alanlar ise şöyle: Bandırma, Mangırcı, Ocaklar.

Gece Hayatı

Erdek’te sahilde yer alan otel ve barların sundukları programlardan yararlanabilirsiniz. Deniz manzarası eşliğinde Türk ve dünya ezgileriyle sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Partiler, dans geceleri ve plajda yapılan aktiviteler dolu dolu bir tatil geçirmenize olanak tanıyor. Sakinlik isteyenler ise otellerinin lobilerinde ya da şık kafelerde kahvelerini içip sevdikleri ile sohbet edebiliyor.

Kültür ve Tarih

Yaklaşık 8 bin yıla yakın geçmişe sahip olan Erdek eskiden sitlerin krallarından Arteka’nın ismiyle anılırdı. Miletosluları, Romalıları ve Bizansları gören bu topraklar son olarak Süleyman Paşa tarafından Türk egemenliğine geçmiştir.

1924 Lozan Mübadelesi ile göçen Pomak köyleri farklı bir kültür mirası olarak bölgede bulunur. Pomak yemeklerinden sini pidesi, şişerka, manca, tikvinik, pitilisa, langitka hala yapılmaktadır. Rmuca konuşan Giritliler Erdek’e farklı bir hava katarlar. Bu çeşitliliğe bir de festivaller eklenince hoş dostluklar ve kültür alışverişleri ortaya çıkar. Uluslararası Plaj Hentbolu ve Yaz Festivali katılabileceğiniz etkinliklerden.

Konaklama

Erdek’te butik otellerde ve pansiyonlarda dilediğiniz kadar rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Otel fiyatları 60 – 120 TL arasında değişmektedir. Pansiyonlarda ise daha uygun ücretlerle kalabilirsiniz.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

seo

Seo Fiyatları

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Amasra

Amasra

Amasra, Batı Karadeniz’de bulunan, Bartın iline bağlı, küçük ve şirin bir tatil...

Gelibolu

Gelibolu

Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde bulunan, Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan...

 

Tüm tatil bölgeleri »

AYVALIK TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Yasal Uyarı:
Bu site Ayvalığı tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. ayvalikoteller.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome